יורם טהרלב

ספרים

שירה ופזמונים
מחוכמת עם ישראל (וקצת משלי)
ספרי ילדים ונוער
ספר מאת אבי, חיים טהרלב


מתחילת דרכי עסקתי גם בכתיבת ספרים. ספר הילדים הראשון שלי, גברת אחת מרחוב בצלאל, הופיע (עם איוריו של דני קרמן) בהוצאת ביתן בשנת 1966. מאז כתבתי כשישים או שבעים ספרי ילדים. הנמכרים ביותר ביניהם הוא הספר הדודה שלי מרחוב הנביאים, אותו גם איירתי וסידרת ספרי ה"מרים" (מר שמח, מר יואף, מר שלומפר) שהיו במקורם ספרים באנגלית ואני כתבתי להם את הגירסה העברית. שנים אחדות לאחר מכן כתבתי סידרה בת ארבעה ספרונים שניסתה לתאר את דמויותיהם של כמה סלבריטאים מהעבר. ארבעת הספרים הראשונים בסידרה היו אייזיק ניוטון הקטן, מונה ליזה הקטנה, אלכסנדר הגדול הקטן ו-ארכימדס הקטן.

בשנת 1975, אחרי הטראומה של מלחמת יום הכיפורים, פירסמתי את ספר השירה הראשון שלי, משק יגור טיוטה. הספר מורכב משירים קצרצרים, בסגנון ה-הייקו היפני, המתארים את הקיבוץ של ילדותי.

אחדים מהספרים שהוצאתי מביאים ייצוג הולם לקשר העמוק שלי עם הקלסיקה של עם ישראל. הספר מצע אישה מצע טוב מביא סיפורים אירוטיים מתוך התנ"ך, כשהם כתובים בחרוזים ובהומור. בין הסיפורים: רחב ויהושע, יהודה ותמר, יוסף ואשת פוטיפר, שמשון ודלילה, דוד ובת שבע, יעל וסיסרא, ושתי ואחשוורוש ועוד. במקביל הוצאתי שני ספרים המקבצים את מיטב העצות לחיים שנתנו חכמי ישראל לאורך הדורות. הספר שמע בני זכה לשבחים אפילו בעיתונות הדתית והוא נמצא ברבבות בתים בישראל. אפשר למצוא בו עצות טובות מכתביהם של הרמב"ם, הרמח"ל, משה אבן עזרא, יהודה הלוי ועוד קרוב לשבעים מגדולי החוכמה של עם ישראל. הספר ואהבת, מביא אף הוא עצות לחיים, כשבמרכזם עומדת האהבה: אהבה בין גבר לאישה, בין הורים לילדים, בין אדם לחברו, בין האדם לארצו, בין האדם לטבע ועוד.

אך לא כל ספרי התקבלו באהדה. בשנת 1991 פרסמתי ספר בשם וטהר לבנו, ספר סאטירי, בו לקחתי כמה פרקים מתוך ספר מוסר יהודי מהמאה השבע עשרה (שבט מוסר מאת רבי אליהו הכהן מאיזמיר) והוספתי להם פירושים על ענייני מוסר של ימינו. הספר שלי, שעמודיו היו מעוצבים בתבנית של דפי גמרא, היה לצנינים בעיני העדה החרדית, ואף זומנתי להשפט בפני בית הדין של העדה. אתם מוזמנים להתרשם מפסק הדין בעצמכם.

עד היום פירסמתי 4 ספרים המביאים את השירים שלי. לקט השירים הראשון בו קיבצתי את שירי נקרא מצעד הפזמונים, והופיע בהוצאת עמיקם 1970. ספר שני, הכולל גם מילים וגם תווים, הוא לאוהבים את האביב, בהוצאת משרד הביטחון 1981. הספר השלישי הוא בפרדס ליד השוקת, משרד הביטחון 1991. הספר הרביעי אין כבר דרך חזרה, כולל בצד השירים גם סיפורים מההופעות שלי, ויצא בהוצאת משרד הביטחון, 2005.

כמו כן הוצאתי ספר הדרכה לכתיבת שירים – מדריך טהרלב לכתיבת שירים ומקאמות, בהוצאת הד ארצי מעריב 1997. יחד עם ההיסטוריון ד"ר מרדכי נאור כתבתי את הספר שירו הביטו וראו המביא את ההיסטוריה הישראלית כפי שהיא באה לביטוי בשירים העבריים (משרד הביטחון 1991), ולאחרונה (2007) הוצאתי בהוצאה לאור של משרד הביטחון את הספר איזו מדינה! – החווייה הישראלית בשירים.